HomeMacedoniaO Caps Македонија, инструкции за употреба, осврти, цена - лекарите се против...

O Caps Македонија, инструкции за употреба, осврти, цена – лекарите се против ласерска корекција на видот

Author

Date

Category

Експертско откритие.

Научниците го проценија влијанието на направите и компјутерите врз резултатите од ласерската корекција на видот. Кратковидоста, далекувидоста и астигматизмот целосно исчезнуваат по операцијата. Но, колку повеќе пациентот користи компјутер, толку повеќе се намалува ефектот од операцијата. Многу луѓе мораат повторно да носат очила или контактни леќи во рок од две години.

Повеќе од 5.000 луѓе кои биле подложени на ласерска операција на очите учествуваа во истражувањето. Сите тие поминуваа повеќе од 8 часа дневно пред компјутер и телевизор. Експертите ги анализираа нивните дијагнози. Резултатите од нивната анализа беа разочарувачки.

Еве што кажа Драган Митрев за тоа

Пред операцијата, сите учесници страдаа од слабо до умерено оштетување на видот: кратковидост, далекувидост, астигматизам, проблеми со фокусирање на очите итн. Нивниот вид стана остар речиси веднаш по операцијата. 80 % од нив престанаа да носат очила или контактни леќи. Но, ефектот постепено се намалуваше во текот на 1-2 години по операцијата ако лицето е административен работник. Покрај тоа, некои луѓе воопшто не пријавија подобрувања.

O Caps што е, состав – еве ги типичните случаи

Вака изгледаше светот за еден од учесниците: 39-годишна жена, сметководителка, која поминува 7-11 часа дневно пред компјутер. Носеше контактни леќи пред операцијата.

Пред една година, таа дојде во нашата клиника за да ја третира далекувидоста со ласерска операција. Но, повторно ѝ беа потребни контактни леќи само две години подоцна.

Еве слика од ретината на уште еден пациент: 27-годишен програмер кој дојде да се лекува од астигматизам со ласерска операција.

Таа му помогна извесно време. Пациентот можеше да живее без очила.

Но, тој беше подложен на уште една операција една година подоцна. Видот му се влоши бидејќи поминуваше многу време работејќи на компјутер.

Повеќето приказни се вакви. Работата на компјутер постепено го намалува и елиминира ефектот од ласерската операција. Кога едно лице седи неподвижно и гледа во екранот неколку часа, цилијарниот мускул кој ја контролира кристалната леќа е оптоварен. Овој мускул е одговорен за способноста на окото да гледа јасно на кое било растојание. Со текот на времето, способноста опаѓа и видот се влошува.

Ако некое лице работи на компјутер подолго време, протокот на крв до ретините и кристалната леќа се намалува и, како резултат на тоа, далекувидоста и кратковидоста се влошуваат. Како што поминуваат годините, ризиците од катаракта, глауком и други опасни болести се зголемуваат.

Ако нашите пациенти престанат да користат компјутер и да гледаат телевизија, ефектот од ласерската операција ќе биде подолготраен. Но, 70 % од учесниците во истражувањето се административни работници. Откажувањето од напредокот на цивилизацијата би предизвикал многу посериозни проблеми отколку само лошиот вид: недостаток на пари, недостаток на самореализација итн. Не се живее без направи во модерниот свет. Сепак, не треба да живееме без нив: во спротивно, светот ќе изгуби милиони научници, програмери, новинари, финансиски аналитичари итн.

Но, како да го зачувате видот ако долго време работите на компјутер?

Прво што треба да се каже е дека операцијата не е за вас. Треба да се погрижите за својот вид одвнатре. Тоа е можно благодарение на додатоците со микроелементи кои го враќаат видот.

O Caps каде да се купи – кои производи да ги земете за да ги одржите очите здрави?

Најефикасни микроелементи за одржување на очите здрави се бета-каротенот, витаминот Е, витаминот Ц и цинкот. Тие го зајакнуваат цилијарниот мускул, го зголемуваат протокот на крв до очното јаболко, го олеснуваат оптоварувањето на очите откако лицето ги оптоварило очите подолго време и ги намалуваат ризиците од катаракта и глауком за 40 %. Овие елементи често се користат во производи за одржување на здравјето на очите. За жал, понекогаш производителите не успеваат да ја изберат соодветната доза.

Погрешната рамнотежа помеѓу бета-каротенот и цинкот има спротивен ефект, особено ако формулата на производот вклучува и витамини. Нивниот вишок е исто толку штетен за протокот на крв во очите како и нивниот недостаток: мускулите на очите стануваат оптоварени, ретините и кристалните леќи ослабуваат уште побрзо.

Како фармацевт, можам да препорачам одличен производ за подобрување на видот, чија формула е добро избалансирана – капсулите O caps. Тие содржат онолку бета-каротен, витамин Е, витамин Ц и цинк колку што е потребно за да се ублажи оптоварувањето на очите, да се подобри протокот на крв и да му се помогне на цилијарниот мускул да работи правилно.

За да го подобрите видот за само еден месец, земајте по 1 капсула O caps секој ден. Според нашите пациенти, вашиот вид ќе стане поостар за 1-2 недели, повторно ќе може да читате ситен текст и да ги разликувате нијансите на боите.

Благодарение на O caps, во моментов дури 342 пациенти кои имаа оштетување на видот веќе се откажаа од очилата и контактните леќи и повеќе од 2.000 луѓе успеаја да го подобрат видот без воопшто никакви очила или контактни леќи.

O caps има збирен ефект. Ќе мора да се подложите на 1-2 третмани годишно во зависност од тоа колку добар сакате да биде вашиот вид. Ќе стане 60 % подобро откако ќе завршите 2-3 третмани, дури и ако поминувате повеќе од 7-8 часа пред компјутер секој ден и обично се опуштате пред телевизор по завршувањето на работниот ден.

Единствен недостаток на O caps е дека овие капсули не може да ги купите во аптека. Но, благодарение на бесконечната моќ на интернетот, може да ги купите на сајтот на производителот од кое било место во светот без никакви проблеми со плаќањето или испораката.

O Caps критике, резултати

Антонио

Знаете, сакав да си закажам операција за корекција на видот. Фала за советот. Заштедив толку многу пари!

Даниел

Да сум на твое место, секако би посетил доктор. Кој знае, можеби твојот проблем е сериозен или можеби имаш нетолеранција на овие компоненти.

Катерина

Пред некое време, ги користев овие капсули. Нема контраиндикации. Многу добро го обновуваат видот: немам оптоварување на очите после работата на компјутер.

Лилјана

Да, овие капсули се одлични! Сега можам подобро да гледам во темница.

Крсте

Звучи познато. Јас сум програмер. Очите ме болат толку многу секоја вечер што единствениот сон ми е да ги затворам и да ги држам затворени следните 24 часа.

Андреј

Капсулите беа испорачани многу брзо! Службата за испорака функционира добро!

Јосиф

Ви благодарам многу! Нарачав за мене и за жена ми.

Славица

Се надевам дека O caps ќе ми го вратам видот по дипломирањето на универзитет! Речиси ослепев додека работев на мојата теза 🙁

Ристо

Носам контактни леќи, но тоа е толку непријатно! Мојот доктор рече дека ако продолжам да ги носам, моите рожници ќе станат тенки. Очилата се уште полоша опција. Според вас, дали овие капсули може да ми помогнат?

Кристина

Земајте ги и вадете ги вашите контактни леќи некое време секој ден. На почетокот поминете еден час без нив, потоа не носете ги два часа итн.

Александар

Ги препорачувам O caps! За време на последниот очен преглед, лесно можев да ги прочитам долните редови на табелата.